Projekt nowoczesnego domu w stylu lat 50

nowoczesny dom w stylu lat 50.

Lata 50. to czas innowacji w domach. Jego charakterystycznymi cechami były czyste, ostre kąty i nowoczesna kolorystyka. Te style ponownie pojawiły się jako ulubione we współczesnych domach.

Lata pięćdziesiąte były pomyślnym czasem dla rodzin z klasy średniej. Nowomodne technologie i rosnąca zamożność finansowa przyczyniły się do rozkwitu rodziny nuklearnej. Domy w tej epoce były projektowane z trwałych materiałów i podkreślały wygodę życia. Typowe elementy planów domów z lat 50. obejmowały dwie kondygnacje, centralne korytarze, jasne i przewiewne sypialnie oraz przestronne kuchnie. W niektórych pokojach często mieli wykładzinę, a w innych drewno.

Wielu właścicieli domów w połowie wieku interesowało się kulturą tiki. Powszechne były meble z bambusa i rattanu. Popularne były kolory takie jak miętowa zieleń, niebieski i różowy. Wiele domów miało również pastelową kolorystykę. Ponadto styl obejmował odważne tapety i ścianki działowe.

W latach pięćdziesiątych Amerykanie byli u progu odkryć naukowych. Ich udział w wyścigu kosmicznym miał głęboki wpływ na społeczeństwo. Doprowadziło to do pojawienia się oświetlenia i innych elementów wyposażenia inspirowanych epoką kosmiczną. Wzory Starburst były popularnym wzorem w projektowaniu z połowy wieku. Często używano ich na miękkich przedmiotach, takich jak zasłony i ręczniki.

Właściciele domów, którzy chcą wprowadzić styl lat pięćdziesiątych do swoich domów, mogą to zrobić niedrogo. Niektóre urządzenia retro, takie jak zlewozmywaki ze stali nierdzewnej, mogą być trudne do znalezienia, ale wiele z nich jest dostępnych w sklepach z używaną odzieżą. Dostępne są również reprodukcje płytek łazienkowych. Aby dodać stylu vintage, możesz użyć ponadgabarytowych płytek metra lub pomalować drewniane wykończenia na neutralny kolor. Możesz nawet dodać akcenty retro, takie jak lampy podłogowe lub oświetlenie wpuszczane.

W latach pięćdziesiątych właściciele domów również chcieli, aby ich kuchnie były wyposażone w najnowocześniejsze wyposażenie. Większość kuchni miała masywne drewniane kredensy zajmujące centralną przestrzeń. Wykorzystali krzesła z chromowanymi i winylowymi blatami oraz chromowane dodatki do blatów. Ponadto paleta kolorów dla stylu mid-century obejmowała pastele, takie jak jasnoniebieski i jasnożółty.

Lata pięćdziesiąte przyniosły także pojawienie się atomowego szaleństwa. Oświetlenie inspirowane atomem, takie jak lampy w stylu Sputnika, było wielką modą. Co więcej, wyścig kosmiczny wpłynął również na projektowanie domów.

Innym znaczącym wpływem był wzrost podmiejskiego stylu życia. Przedmieścia były popularnym miejscem dla młodych rodzin. Domy na przedmieściach zostały zaprojektowane ze starannie przemyślanymi układami i oferowały dużo miejsca dla rodzin do wychowywania dzieci.

Jednym z najczęstszych elementów wystroju domów z lat 50. jest niski dwuspadowy dach. Domy z tej epoki często miały również ściany zewnętrzne z jasnej cegły lub blachy cementowej. W przeciwieństwie do dzisiejszych francuskich drzwi, te okna często miały małe otwory.

Podczas gdy domy z lat 50. XX wieku były znane ze swoich odważnych, kolorowych wnętrz, niektóre z nich noszą teraz oznaki starzenia. Te domy prawdopodobnie będą wymagały odświeżenia. Możesz jednak łatwo zmienić je w bardziej nowoczesny wygląd za pomocą kilku prostych zmian. Na przykład sklepiony sufit może otworzyć pomieszczenie i sprawić, że wyda się ono większe. Pomocne może być również dodanie wbudowanego oświetlenia na poddaszu. Usunięcie ścian może również poprawić atmosferę twojego domu.