Lampa S A D – jak działa i dlaczego jest ważna w okresie zimowym?

Wstęp

Zima to dla wielu osób trudny czas. Krótkie dni, zimowa depresja i spadek energii to tylko niektóre z problemów, z którymi się borykają. Jednym ze sposobów na poprawienie samopoczucia i odbudowanie energii jest używanie SAD lamp.

Czym jest lampa S A D?

Lampa S A D (Seasonal Affective Disorder) to rodzaj lampy emitującej światło o podobnym spektrum jak naturalne światło słoneczne. Jest to światło „terapeutyczne”, które działa na organizm człowieka w sposób zbliżony do świecenia słońca.

Jak działa lampa S A D?

Lampa S A D działa na organizm poprzez wpływ na podwzgórze, które reguluje wydzielanie hormonów, w tym hormonów szczęścia – serotoniny i melatoniny. Serotonina jest odpowiedzialna za poprawę nastroju, a melatonina za regulowanie cyklu snu i czuwania. Lampa S A D pozwala na zwiększenie poziomu serotoniny i zmniejszenie poziomu melatoniny w organizmie, co wpływa na poprawę samopoczucia.

Korzyści ze stosowania lampy S A D

Stosowanie lampy S A D ma wiele korzyści. Po pierwsze, poprawia nastrój i redukuje objawy depresji. Po drugie, zwiększa poziom energii oraz wpływa korzystnie na sen. Po trzecie, zwiększa koncentrację, co może pomóc w pracy lub nauce.

Jak używać lampy S A D?

Lampę S A D należy używać codziennie przez około 30 minut, najlepiej rano, tuż po przebudzeniu. Lampę należy umieścić na biurku lub stole, w odległości około 30 cm od twarzy. Należy upewnić się, że światło pada na oczy, ale bez bezpośredniego patrzenia w lampę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *