Pomysły na oświetlenie salonu

Wstęp

Oświetlenie salonu to kluczowy element w wystroju wnętrza. Poza funkcją praktyczną, jaką jest oświetlenie pomieszczenia, może też wpłynąć na jego atmosferę i styl. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na oświetlenie salonu, które pomogą Ci stworzyć doskonałą przestrzeń do wypoczynku i relaksu.

Rodzaje oświetlenia

Przed przystąpieniem do wyboru konkretnych lamp do salonu, warto zastanowić się nad rodzajami oświetlenia. Do najważniejszych należą:

  • Podstawowe oświetlenie – służy do ogólnego oświetlenia pomieszczenia i wykonywania codziennych czynności, jak czytanie czy sprzątanie.
  • Oświetlenie punktowe – służy do akcentowania konkretnych miejsc, na przykład obrazów na ścianie czy mebli.
  • Oświetlenie dekoracyjne – służy do tworzenia i podkreślania klimatu salonu poprzez ciekawe formy i kolorowe światła.

Światło naturalne

Przede wszystkim warto wykorzystać dobre warunki oświetleniowe, jakie oferuje nam światło naturalne. Dlatego ważne jest, aby w salonie mieliśmy odpowiednio duże okna lub drzwi balkonowe. Nie powinno ich zasłaniać nic ciężkiego, ponieważ światło musi swobodnie docierać do wnętrza. Jeśli nasze okna są zbyt małe, bądź ich kształt nie ułatwia optymalnego doświetlenia pokoju, możemy zastosować sztuczne oświetlenie.

Lampy wiszące

Lampy wiszące to klasyka oświetlenia salonów. Mogą mieć różne kształty i wzory, więc można wybierać spośród setek opcji. Nie zawsze jednak muszą pełnić tylko funkcję podstawowego źródła światła. Mogą być też lampami punktowymi lub dekoracyjnymi. Warto też pomyśleć o lampie wiszącej z dimmerem, czyli zdolnością regulacji intensywności światła.

Oświetlenie LED

Ledowe oświetlenie to coraz powszechniejsze rozwiązanie, z kilku powodów. Przede wszystkim, wyróżniają się energooszczędnością i długą żywotnością. Mogą też mieć różne barwy i kształty, co pozwala na ciekawe aranżacje dekoracyjne. W salonie dobrze sprawdzą się na przykład ledowe taśmy, umieszczone pod meblami lub za telewizorem. Mogą one skutecznie rozświetlić ciemne miejsca i zwrócić uwagę na ważne elementy wystroju.

Źródła światła w meblach

Współczesne meble coraz częściej posiadają wbudowane źródła światła. Mogą to być na przykład szafki z podświetleniem lub ławy z wbudowanymi lampkami. Dzięki temu można osiągnąć interesujący efekt dekoracyjny. Tego typu meble są też wyjątkowo funkcjonalne – nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytać przy świetle powstałym z lampki w łóżku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *