Przewodnik rozmiarowy lampy stołowej względem wysokości

Wstęp

Lampy stołowe to nie tylko źródło światła, ale również element dekoracyjny w naszych domach. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią wysokość lampy, która będzie pasowała do naszego wystroju. W tym artykule przedstawimy przewodnik rozmiarowy lampy stołowej względem wysokości.

Wysokość lampy zależna od rozmiaru stołu

Przy wyborze wysokości lampy stołowej należy wziąć pod uwagę rozmiar stołu. Lampy powinny być mniejsze niż wysokość stołu, aby uniknąć niepożądanego efektu dominacji. Odpowiedni stosunek to 1/3 lub 1/4 wysokości stołu.

Stół o wysokości 70 cm

Dla stołów o wysokości 70 cm, lampy powinny mieć wysokość od 30 do 40 cm. Są to zazwyczaj lampy małe lub średnie. Mogą być umieszczone na blacie stołu lub na półce.

Stół o wysokości 75 cm

Dla stołów o wysokości 75 cm, wysokość lampy powinna mieścić się w przedziale od 40 do 50 cm. To mogą być lampy o średniej wielkości lub większe, ale nie powinny być zbyt duże, aby uniknąć efektu dominacji.

Stół o wysokości 80 cm

Dla stołów o wysokości 80 cm, lampy powinny mieć wysokość od 50 do 60 cm. Mogą to być lampy o dużej wielkości lub dekoracyjne, ale zawsze z delikatnymi kształtami, aby nie przesłaniały innych elementów dekoracyjnych na stole.

Wysokość lampy a styl wystroju

Wysokość lampy stołowej zależy również od stylu wystroju. W pomieszczeniach o wysokim suficie, lampy mogą być wyższe, a w pomieszczeniach z niskim sufitem, lepiej wybrać mniejsze lampy niskiej wysokości.

Styl klasyczny

W stylu klasycznym, lampy stołowe powinny być proporcjonalne do rozmiaru mebli oraz wysokości sufitu. Powinny być eleganckie i dekoracyjne, ale nie powinny dominować nad innymi elementami wystroju.

Styl nowoczesny

W stylu nowoczesnym, lampy stołowe mogą być wyższe i bardziej abstrakcyjne, ale zawsze minimalistyczne i eleganckie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *