Oświetlenie szklarni – jakie rozwiązania sprawdzą się w oranżerii?

Wprowadzenie

Oranżeria to piękna i praktyczna ozdoba ogrodu, która umożliwia uprawę roślin egzotycznych, ale także może być wykorzystywana jako miejsce wypoczynku. Jednym z kluczowych elementów, które wpływają na sukces upraw w oranżerii, jest odpowiednie oświetlenie. W artykule przedstawimy różne rozwiązania oświetleniowe, jakie sprawdzą się w oranżerii.

Oświetlenie naturalne

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście naturalne światło słoneczne. W oranżerii warto postawić na duże okna i przeszklone ściany, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym i w miesiącach o mniejszej liczbie godzin słonecznych, naturalne oświetlenie może okazać się niewystarczające. Wtedy warto rozważyć wprowadzenie sztucznego oświetlenia.

Oświetlenie sztuczne

Do wyboru mamy kilka rodzajów lamp ogrodowych, które sprawdzą się w oranżerii. Najpopularniejsze to:

Żarówki LED

Jednym z najbardziej ekonomicznych i skutecznych rozwiązań są żarówki LED. Są one energooszczędne, długowieczne i emitują niewielką ilość ciepła. Dostępne są w różnych kolorach światła, dzięki czemu można dobrać oświetlenie idealnie pasujące do potrzeb roślin.

Lśniące światło

Lampy emitujące lśniące światło są szczególnie polecane do upraw roślin, które wymagają dużo światła, jak np. pomidory czy ogórki. Dzięki temu typowi oświetlenia można wprowadzić do wnętrza oranżerii zimowe oświetlenie, które idealnie imituje wiosenne i letnie słońce.

Światło ciepłe

Ostatnim rozwiązaniem, które warto rozważyć, są lampy emitujące ciepłe światło. Idealnie nadają się do kącików wypoczynkowych, a dzięki ciepłemu światłu sprawiają, że oranżeria staje się przytulnym miejscem do spędzania wieczorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *