Oświetlenie nad stołem kuchennym – jak dobierać odpowiednie lampy?

Dlaczego oświetlenie stołu kuchennego jest ważne?

Odpowiednie oświetlenie jest kluczowe w każdym pomieszczeniu, ale szczególnie ważne w kuchni. Stołowemu oświetleniu kuchni powinno zapewnić dobrą widoczność podczas gotowania, jedzenia i rozmów przy stole. Dodatkowo, dobrze dobrana lampa może dodać charakteru i stylu do całego pomieszczenia.

Jakie rodzaje lamp stosować nad stołem kuchennym?

W zależności od stylu, który chcemy uzyskać, nad stołem kuchennym możemy zawiesić różne rodzaje lamp. Oto niektóre z nich:

Klasyczne lampy wiszące

Klasyczne lampy wiszące zazwyczaj składają się ze szklanego lub metalowego klosza oraz metalowej lub drewnianej ramy. W zależności od preferencji i stylu kuchni, lampy wiszące mogą mieć różne kształty i wzory – od prostych, prostokątnych kloszy po bardziej ozdobne, złożone z wielu kryształów.

Nowoczesne lampy wiszące

Nowoczesne lampy wiszące często mają minimalistyczne kształty i proste linie. Mogą być zrobione z metalu, szkła lub tworzywa sztucznego. Często są zdobione kolorowymi akcentami lub nowoczesnymi wzorami, które nadają pomieszczeniu nowoczesny styl.

Kinkiety

Kinkiety to alternatywa dla lamp wiszących i są dobrym wyborem dla kuchni, które nie mają wystarczającej ilości miejsca, aby zawiesić duże lampy. Kinkiety można zamontować bezpośrednio na ścianie wokół stołu kuchennego. Mogą mieć różne rozmiary oraz kształty, a także dostępne są w różnych stylach, od tradycyjnych po nowoczesne.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie nad stołem kuchennym?

Podczas wybierania oświetlenia nad stołem kuchennym należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Wysokość zawieszenia

Lampa powinna wisieć na odpowiedniej wysokości, aby zapewnić optymalne oświetlenie. Zaleca się, aby zawiesić lampę na wysokości około 75 cm od powierzchni stołu. W przypadku kuchni z wysokim sufitem, lampa może być zawieszona nieco wyżej, ale zawsze na tyle nisko, aby oświetlić wierzch stołu równomiernie.

Wielkość i kształt lampy

Wielkość i kształt lampy powinny być dostosowane do wielkości stołu kuchennego. Zbyt mała lampa nie będzie dostarczać wystarczającego oświetlenia, podczas gdy zbyt duża lampa może przytłoczyć cały stół. Dlatego trzeba wybrać odpowiedniej wielkości lampę, która będzie proporcjonalna do stołu.

Kolor oświetlenia

Kolor oświetlenia nad stołem kuchennym powinien być jasny i naturalny lub ciepły, aby stworzyć przyjazną atmosferę. Kolorowe światło może zaburzyć kolor jedzenia i wpłynąć na samopoczucie ludzi siedzących przy stole. Dlatego najlepiej wybierać żarówki o jasnym, białym lub ciepłym odcieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *