Oświetlenie wiszące do sklepionego sufitu – jak wybrać odpowiednie?

Wstęp

W przypadku sklepionych sufitów, oświetlenie wiszące może być świetnym wyborem. Ale jak wybrać odpowiednie oświetlenie wiszące do sklepionego sufitu? W tym artykule przedstawimy kilka ważnych czynników, na które należy zwrócić uwagę.

Czynnik 1. Wysokość sklepionego sufitu i długość kabla

Przy wyborze oświetlenia wiszącego do sklepionego sufitu ważne jest określenie wysokości sufitu i długości kabla. Ważne jest, aby długość kabla była wystarczająca, aby oświetlenie było na odpowiedniej wysokości, ale nie za blisko na tyle, żeby łatwo dosięgnąć.

Przykładowy obliczenia:

Jeśli sufit ma wysokość 3 metrów, a oświetlenie wiszące jest w odległości 60 cm, potrzebny będzie kabel o długości około 240 cm. Dla bardziej skomplikowanych obliczeń zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Czynnik 2. Odległość między oświetleniem wiszącym a ścianą

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odległość między oświetleniem wiszącym a ścianą. Jeśli oświetlenie wiszące znajduje się zbyt blisko ściany, może to spowodować, że światło z oświetlenia skupi się tylko na jednym obszarze, co nie wygląda dobrze. Z drugiej strony, jeśli oświetlenie wiszące znajduje się zbyt daleko od ściany, stworzy to pusty obszar wokół oświetlenia.

Przykładowy obliczenia:

Przy założeniu, że pomieszczenie ma szerokość 4 metrów, odległość między oświetleniem a ścianą powinna być około 50-60 cm. Takie odległości pozwolą na równomierne oświetlenie całego pomieszczenia.

Czynnik 3. Kształt i wielkość oświetlenia wiszącego

Ostatnim ważnym czynnikiem przy wyborze oświetlenia wiszącego jest kształt i wielkość samego oświetlenia. Oświetlenie wiszące powinno być dostosowane do wielkości pomieszczenia. W pomieszczeniach o niskim sklepieniu nie powinno być zbyt dużych oświetleń wiszących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *