Artyści światła w Wielkiej Brytanii: nowa fala twórczości oświetleniowej

Wstęp

Artyści światła to osoby, które poprzez specjalnie zaprojektowaną technologię, tworzą spektakularne widowiska oświetleniowe. W Wielkiej Brytanii działają liczne grupy artystów, których praca łączy sztukę, technologię i naukę. Czym są light artists i jakie projekty tworzą?

Czym są light artists?

Light art to sztuka, która rozprzestrzenia się na przestrzeń wizualną poprzez wykorzystanie światła i cienia. Sztuka ta łączy w sobie elementy sztuki, nauki oraz technologii, a artyści światła wykorzystują w swoich projektach różnego rodzaju lampy, diody, lasery i wielość kolorowych filtrów. Ich prace mogą być statyczne, ale też i dynamiczne, poruszające się, pulsujące i zmieniające kolor.

Projekty light artists

Wiele z prac tworzonych przez artyków światła to projekty artystyczne, które mają za zadanie zainicjować konwersację i przekazać określonego przesłania. Projektanci i artyści światła zwracają szczególną uwagę na to, jak ich światło oddziałuje z różnymi przestrzeniami. Light artists tworzą spektakularne wizualizacje, które bywają częścią wystaw sztuki, ale są też wykorzystywane przy różnego rodzaju wydarzeniach, takich jak festiwale muzyczne, konferencje czy pokazy mody i designu.

Kto tworzy te projekty?

W Wielkiej Brytanii jest wielu artystów i projektantów, którzy pracują w dziedzinie oświetlenia. Które firmy są wyróżniające się i co robią?

Random International (Londyn)

To zachodni londyński zespół artyków, którzy stworzyli wiele projektów interaktywnych. Random International znani są z tworzenie drzewa reagującego na dotyk, który zatrzepotuje liśćmi, gdy ktoś wejdzie w jego pobliże lub balonu, który wydaje się wypełniać przestrzeń jedynie powietrzem, tak jak na prawdziwym balonie.

Universal Everything (Sheffield)

Zespoł artystów z Sheffield, zajmujący się niemal wszystkim, co związane jest z animacją i projektowaniem. Ich projekty zyskały międzynarodową sławę, między innymi za projektem tej grupy był interaktywny mural, który reagował na ruchy każdego, kto przeszedł obok niego.

UVA (Londyn)

Pochodzący z Londynu twórcy UVA specjalizują się w projektowaniu dzieł sztuki wizualnej, które angażują zmysły i emocje, a jednocześnie wprowadzają widza w interakcję z oświetleniem na poziomie podświadomym i intuicyjnym. Przykładem ich pracy jest „Vanishing Point”, instalacja złożona z 24 rzutników, które kierują światła w różnych kierunkach.

Podsumowanie

Artyści światła w Wielkiej Brytanii to twórcy, którzy łączą w sobie sztukę, naukę i technologię, aby tworzyć spektakularne wizualizacje świetlne, które wprowadzają widzów w interakcję z przestrzenią otaczającą ich na poziomie podświadomym i intuicyjnym. Związana ze sztuką light art, to nowa fala kreatywności i innowacji, która z pewnością zyska jeszcze większą popularność w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *