Biały błysk – jak działają błyskawice i jak się przed nimi chronić

Wprowadzenie

Błyskawice są niezwykle fascynującym zjawiskiem atmosferycznym, ale jednocześnie także niebezpiecznym. Być może słyszałeś o przypadkach, gdy ludzie zostali trafieni piorunem. Co więcej, błyskawice mogą powodować szkody w infrastrukturze elektrycznej, budynkach i innych obiektach. Dlatego warto poznać mechanizm działania błyskawic i sposoby, w jakie możemy się przed nimi chronić.

Mechanizm działania błyskawic

Błyskawice powstają w wyniku różnicy potencjałów między chmurami lub między chmurami a ziemią. W wyniku tych różnic następuje rozwój wyładowań elektrycznych. W momencie, gdy ładunki są na tyle duże, następuje przepływ prądu między chmurami bądź między chmurami a ziemią. Prąd ten może osiągać niesamowicie wysokie wartości, sięgające nawet do kilkuset tysięcy amperów.

W wyniku tak dużej ilości przepływającego prądu dochodzi do nagrzewania powietrza do temperatury sięgającej dziesiątek tysięcy stopni Celsjusza. Wysoka temperatura powoduje, że powietrze rozszerza się bardzo szybko, co tworzy fale uderzeniowe, czyli dźwiękowego wybuchu (grzmotu), który jest słyszalny nawet z kilku-kilkunastu kilometrów.

Jak się chronić przed błyskawicami?

Błyskawice są nieobliczalne i nie jesteśmy w stanie kontrolować ich działania. Jednak możemy podjąć pewne kroki, aby zmniejszyć ryzyko ich wpływu na nasze życie:

1. Odstąp od plenerowej aktywności

Jeśli widzisz, że zbliża się burza, w której spodziewane są błyskawice, najlepiej jest przerwać wszelką aktywność na zewnątrz i udać się do bezpiecznego miejsca, takiego jak budynek z uziemieniem.

2. Szukaj schronienia

Jeśli jesteś na zewnątrz i nie ma w pobliżu bezpiecznego budynku, szukaj schronienia, takiego jak samochód z zamkniętymi oknami, podwójny namiot, jaskinia lub wydrążone drzewo. Należy jednak pamiętać, że niektóre miejsca mogą okazać się bardziej niebezpieczne niż bezpieczne, np. pod samotnym drzewem.

3. Bądź ostrożny wewnątrz budynków

Jeśli znajdujesz się w budynku w momencie uderzenia pioruna, najlepiej wyłączyć urządzenia elektryczne oraz unikać kontaktu z metalowymi przedmiotami, które mogą przewodzić prąd.

Podsumowanie

Błyskawice są pięknym zjawiskiem, ale też stanowią poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego warto poznać ich mechanizm działania i zachować ostrożność w momencie ich występowania. Jedynie w ten sposób, będziemy w stanie uniknąć niebezpieczeństw związanych z tym nieobliczalnym zjawiskiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *