Oświetlenie z 1970 roku – nostalgiczne odcienie stylu retro

Historia oświetlenia w stylu retro

W latach 70. XX wieku oświetlenie w stylu retro było bardzo popularne. Cechowało się ono specyficznym designem, który przypominał przedmioty z lat 50. i 60. XX wieku. Dominowały wtedy klosze z mlecznego szkła, które nadawały pomieszczeniom przytulny i miękki wygląd.

W późniejszych latach, oświetlenie w stylu retro zaczęło zanikać, aż do początku XXI wieku, gdy coraz więcej osób zaczęło interesować się tym stylem. Wtedy też pojawiły się nowoczesne wersje lamp retro, które łączyły w sobie stary styl z nowoczesnością, tworząc interesujące i oryginalne wzory.

Oświetlenie retro w Polsce

W Polsce oświetlenie w stylu retro cieszy się coraz większą popularnością. Zarówno w domach prywatnych, jak i w lokalach gastronomicznych, możemy zauważyć wiele lamp, które nawiązują do lat 70. Niektóre z nich pochodzą z tamtego okresu, inne są nowoczesnymi replikami.

Lampy w stylu retro charakteryzują się ciepłym i miękkim światłem, co sprawia, że pomieszczenia zyskują przytulność i ciepło. Dodatkowo, dzięki oryginalnym wzorom, można nadmiarowe wnętrza udekorować w sposób niebanalny i oryginalny.

Najpopularniejsze rodzaje oświetlenia retro

Wśród najpopularniejszych rodzajów oświetlenia w stylu retro w Polsce znajdują się:

Kinkiety

Kinkiety retro pochodzą z lat 50. i 60. XX wieku i są charakterystyczne dzięki swojemu eleganckiemu wyglądowi. Żyrandole retro natomiast są dużym elementem dekoracji, który przyciąga uwagę niczym dzieło sztuki.

Lampy sufitowe

Lampy sufitowe retro mogą być jednocześnie prostymi i minimalistycznymi oraz pełnymi szczegółów modelami. Często pochodzą z lat 70., kiedy harmonijne i pozytywistyczne wzornictwo było w modzie.

Lampy podłogowe

Lampy podłogowe w stylu retro doskonale nadają się do dużych i przestronnych pomieszczeń, gdzie wykorzystuje się je jako element podkreślający styl wnętrza. Jednym z najpopularniejszych wzorów są lampy nawiązujące do kształtów ze starych filmów science-fiction.

Podsumowanie

Oświetlenie w stylu retro to świetny sposób na udekorowanie swojego wnętrza w oryginalny sposób. Kinkiety, żyrandole, lampy sufitowe i podłogowe nawiązują do lat 50., 60. i 70. XX wieku, dzięki czemu można poczuć się jak w domu u babci i dziadka. Obecnie można znaleźć wiele nowoczesnych replik lamp retro, które zaskakują niebanalnymi wzorami, łącząc stary styl z nowoczesnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *